Zapraszamy na wczasy do Swalskiego Parku Krajobrazowego

OKOLICZNE ATRAKCJE


mapa   Jezioro Hańcza jest rezerwatem geologiczno - morfologicznym, leży w rynnie moreny dennej z rozpadlinami tektonicznymi. Mała ilość planktonu powoduje niezwykłą przejrzystość wody, dzięki czemu Hańcza jest wyjątkowo atrakcyjnym akwenem wodnym do nurkowania.
   Jednym z ciekawszych miejsc w Suwalskim Parku Krajobrazowym jest rezerwat "Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą". Na terenie o powierzchni 0,98 ha znajduje się mnóstwo głazów narzutowych, według szacunkowych obliczeń około 10000 o obwodzie od 0,5 m do 3,0 m.
   Na zachodnim brzegu jeziora Hańcza znajduje się najwyższe wzniesienie nazywane "Górą Leszczynową" , ze znajdującej się tam wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na jezioro.
   Na pólnocnym krańcu jeziora możemy obejrzeć pozostałości byłego dworu Stara Hańcza. Według legendy w roku 1831 w Starej Hańczy, należącej wówczas do księcia Tomasza Świętopełka - Mirskiego, magazynowano broń i zbierali się powstańcy. Gdy wojska carskie otoczyły dwór by ich aresztować, rozgorzała bitwa. Otoczeni powstańcy zatopili obok w jeziorze wóz z kasą pancerną. Świętopełek - Mirski wydostał się z okrążenia tajnymi lochami ciągnącymi się poza teren Parku. Ślady rozwalającyh się lochów widoczne są do tej pory.
   Dużą atrakcją turystyczną jest Góra Zamkowa, leżąca w pobliżu czterech jezior: Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. mapa Suwalskiego Parku KrajobrazowegoGóra wznosi się 45 m ponad powierzchnię jezior, z jej szczytu rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Suwalszczyźnie. Góra Zamkowa należy do ciekawszych zabytków budownictwa obronnego w Polsce. Istniało tu niegdyś grodzisko jaćwieskie, na zboczach góry widać trzy pierścienie usypanych wałów obronnych, umocnionych głazami.

   Ten krótki opis przedstawia tylko ułamek piękna Suwalskiego Parku Krajobrazowego, jeśli skorzystasz z naszego zaproszenia będziesz miał okazję osobiście poznać uroki tego skrawka ziemi. orlik

Serdecznie zapraszamy.
Copyright © W. Pietraszewski. Made with the Bluefish HTML editor